Čištění studní

Zdravá voda je základ života a o čisté studni se to dá říci také. A proto by vás měla zajímat kvalita vašeho místního vodního zdroje. Studna by se měla řádně čistit každých 20-30 let a každých 5 let by mělo proběhnout lehké čištění čerpadlem a optická kontrola technického stavu studny. Ať se vám jedná o pravidelné čištění nebo “průzkum bojem“, jsme tu pro vás.

Proč čistit studnu?

Každá studna se časem zanáší. Protékající voda s sebou splavuje různé nečistoty jako je jíl, písek, organické a anorganické částice a jiné mikroskopické organismy.  Tyto nečistoty se postupně usazují na dně studny a dokážou časem snížit přítok do studny a vytvářejí ideální prostředí pro tvorbu bakterií, plísní a řas.

Jak se čistí studna?

 1. Nejdříve zjistíme zda-li se dá ve studni bezpečně dýchat a poté uděláme první kontrolu technického stavu studny.

 2. Do studny spustíme čerpadlo, připravíme si zásobu vody na tlakové čištění a poté nahrubo ostříkáme stěny.

 3. Pokud vše vypadá bezpečně spustíme se do studny a vybereme případný nános až na původní dno. Pokud je potřeba vložíme na dno filtrační vrstvu.

 4. Studnu opláchneme tlakovou vodou s dezinfekcí.

 5. V průběhu čištění postupně odčerpaváme vodu abychom odstranili i jemné kaly.

 6. Pokud to studna vyžaduje provedeme drobné opravy. V případě že studna vyžaduje rozsáhlejší opravu navrhneme řešení a při další návštěvě ji realizujeme.

 7. Poté studnu desinfikujeme a doporučujeme aby aspoň 24h stála, aby desinfekce zapůsobila a vytěkala. Než se voda vrátí na původní hladinu může trvat pár hodin, nebo i pár dní. Proto je ideální si preventivně vytvořit zásobu vody aby jste nebyli na suchu.

  Kvalita vody

  Kvalitu vody ovlivňuje souhrn celé řady faktorů. Některé přímo ovlivnit můžete, některé bohužel ne. Vždy je ale výhodné udělat všechno pro to, aby vaše voda byla co nejlepší a také znát skutečný stav. Skutečný stav se dá v mnoha případech dodatečně zlepšit.

  Co především zhoršuje kvalitu vody ve vaší studni a můžete to ovlivnit?

  – Studna nebyla dlouho čištěná. Na jejím dně je kal, bahno a „kdovíco“ ještě. Nejčastěji to jsou slimáci, kteří se neudrží na stěnách studny, spadnou do vody a začnou se rozkládat. A pak všechno, co do studny v průběhu let někdo naházel, samo tam spadlo, případně přinesla povrchová voda.

  Studna dlouho stála, byla bez odběru. Z vody tekoucí se postupně mění na vodu stojatou. A ta – „voní trochu jinak“. Udělejte z ní zase vodu živou.

  Studna je v pořádku, ale není vyvýšená nad terén. S každým deštěm do ní přitéká povrchová voda. 

  Nekvalitní zhlaví – studna je nad terénem, ale skruže netěsní, ztrácí pevnost, rozpadají se. Někdy chybí i poklopy. Slimáci, ale i další zvířata (myšky, atd.) mají cestu otevřenou. Zpátky už se většinou nedostanou. Zbytečně stoupá i teplota ve studni. V teplejší vodě se rychleji množí mikroorganismy. I dopadající světlo zhoršuje podmínky pro vodu. Proto má mít každá studna kvalitní zhlaví i poklop. Ideální je vyvýšení 30cm nad terén a nejlepší jsou betonové poklopy, které nejvíce izolují.

  Přesnou kvalitu vaší vody zjistíte podle jednotlivých ukazatelů jejího rozboru v laboratoři. Objeví se v něm i to, jak kvalitní voda vám přichází s vlastním pramenem studny.

  Potřebujete konzultace výsledku s návrhem dalšího postupu i pokud už teď před sebou rozbor vody máte? Ozvěte se, konzultace je bezplatná a nezávazná. ……….tel. 776 195 854

  Pro základní představu pro individuální zdroj (studna, vrt) vám většinou postačuje informativní rozbor pitné vody. Doporučujeme ho doplnit také odběrem na Mangan. Řekneme vám, kdy a jakým způsobem vzorek odebrat, jak se o vodu dál co nejlépe postarat. Pro ty z vás, kteří nemáte čas pro řešení po vlastní ose, odběr zařídíme.

  Služba zahrnuje vyzvednutí vzorkovnic pro odběr (různých lahviček) v laboratoři, odběr na místě a pak co nejrychleji do laboratoře zpět. Výsledky zaslané na váš mail. Cena služby – aktuální cena rozboru v laboratoři + doprava (10 Kč/km, Plzeň) + 500 Kč (odběr). 

   

  Kontakt čištění studní

  Michal Schneider

  Zelenohorská 186/10,
  326  00, Plzeň
  IČO: 02960575

  Email

  info@cisteni-studni.cz